Az alkoholizmus nem válogat, bárki lehet alkoholista.

Szponzorált tartalom

alkoholizmus

alkoholizmus

Az alkoholizmus egy nagyon nehéz eset. Megbirkózni is nehéz vele, és felismerni sem egyszerű, ha az ember nem él együtt magával az alkoholistával.

Igazán nem egyszerű eldönteni valakiről, hogy alkoholista vagy sem. Az alkoholizmus ugyanis nem olyan nyilvánvaló, mint ahogyan azt sokan gondolják. Amikor alkoholistákról van szó, a legtöbben azokra az emberekre gondolnak, akik a bolt előtt isznak, vagy sajnos már elvesztették a vagyonukat és kéregetnek az utcán. Sokaknak eszébe jut olyankor a filmbeli erőszakos alkoholista figurája is, akin nem feltétlenül látszik, de a viselkedése elárulja.

Pedig az alkoholizmus megjelenése mindenkinél más. Nem minden alkoholista agresszív, nem látszik mindenkin, hogy alkohol problémákkal küzd, bár akkor keresnek megoldást az emberek, mikor már olyan súlyos a baj, hogy nincs más lehetőség.

Vannak, akik az alkoholizmus ellenére sem erőszakosak, sokszor élvezik a delíriumos állapotot.  De az alkoholizmus hosszútávú egészségügyi következményeitől nekik is tartaniuk kell.

Egy alkoholista nem törvényszerűen egy csatak részeg, úton fekvő, idősödő férfi – legtöbben így írják le őket.  Lehet, hogy együtt dolgozol egy alkoholistával, csak nem vetted észre, még.

Pedig vannak bőven árulkodó jelek, ha nem sztereotípiákat követve próbáljuk eldönteni, ki küzd súlyos alkoholizmussal.

A nemzeti egészségügyi szervezet szerint egyébként még valamennyi alkohol fogyasztása normális is lehet. Nők és férfiak esetében is megállapítottak egy számot, aminek az elfogyasztása alatt az ember nem számít alkoholistának. Ez a hivatalos álláspont. Pedig sajnos vannak, akik a határérték alatt fogyasztanak hetente, de mégis ráfüggenek az alkoholra. Amellett, hogy rengeteg káros hatása van az alkoholnak, azt sem szabad kihagyni, hogy egy erősen addiktív szer. Testi és lelki függőség is kialakulhat miatta, ezekkel pedig nehéz megküzdeni. A függőség kialakulásához pedig nem szükséges minden nap elfogyasztani egy karton sört. A rendszeres, de kis mértékű alkoholfogyasztás is addícióhoz vezethet.

Az is problémát jelent az alkoholnál, hogy nehéz mértéket tartani rendszeres fogyasztás esetén is. Ugyanis, ha valaki minden nap iszik mondjuk egy pohár vörösbort, annak meg fog növekedni a tolerancia szintje, és később két vagy három pohárral éri el ugyanazt a szintet, mint korábban. A megnövekedett toleranciaszintnek köszönhetően pedig egyre növekszik az ivás mértéke, és egy idő után már nagyon nehezen tudja kontrollálni magát az ember, akkor pedig megjelennek az alkoholizmus, a függőség látható jegyei is.

De honnan tudjuk, ki az, aki alkoholista?

Nem mindenki alkoholista, aki szokott inni. Jellemző ugyanis – főleg a fiatalabb korosztályra-, hogy normális keretek közt isznak. Ezt nevezhetjük szociális ivásnak is. Ez mondjuk azt jelentheti, mikor a szülinapokkor koccintanak, kicsit többet isznak a kelleténél az emberek egy-egy esti buli előtt.

Normálisszintű ivásnak nevezhető, ha csak évente pár alkalommal fogyasztunk alkoholt (maximum 10 alkalommal), és az alkoholfogyasztás mértéke elég alacsony. Tehát keveset (1-2 dl) iszunk, társaságban, ünnepekkor.

Ez a szint nem veszélyes, aki csak így iszik, alkalmi szinten, mértékkel, nem kel, hogy az alkoholizmustól tartson.

Aki viszont ennél többször fogyaszt alkoholt, az aggódhat, ugyanis ez már a kóros ivást jelenti. Jellegzetes formája, hogy otthon hazaérve egyből felbont egy sört az ember, vagy egy héten több alkalommal elmegy iszogatni a kollégáival, barátokkal. Iszik egy pár pohár bort vacsora után, vagy a kádban ülve. A kóros ivás nagyon sokakat érint. Az ismerőseim között több személyt is meg tudok nevezni, aki a kóros ivás szakaszában jár. Ez pedig hamar alkoholizmusba, függőségbe torkolhat. Persze nem minden kóros ivó lesz alkoholista, de nagyon sokan az alkoholbetegek között kötnek ki. Ez egy hosszabb folyamat. Ha minden nap megiszunk egy agy két sört, észrevétlenül az alkohol rabjaivá válhatunk. Például hiányozni kezd a sör, idegesek leszünk, ha nem ihatjuk meg egy nap a jól megérdemelt sört. Ez a megszokás is egyfajta függőséghez vezethet.

Sokan vannak, akik azért isznak, mert valamilyen bánat érte őket, így szeretnék elfelejteni a problémáikat. Sokan az alkoholba fojtják a bánatukat, az alkoholba menekülnek a mindennapok gondjai elől. Ezeknél az embereknél gyakran előfordul az alkoholbetegség, a problémák megszűnnek, de az ital marad, vagy újabb és újabb problémákat kreál magának a beteg, amikre hivatkozva folytathatja az italozást.

Ha ilyen emberrel találkozunk, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy alkoholista.

Az alkoholizmus nem egyik napról a másikra alakul ki. Általában hosszú évek kellenek ahhoz, hogy valaki ténylegesen alkoholista legyen. Az ivás mértéke egyre súlyosbodik, egyre erősödik a függőség.

Pontosan milyen tünetei lehetnek az alkoholizmusnak?

Egyénenként változnak a tünetek, de a legjellemzőbb, hogy a páciens tudja, hogy rossz, hogy iszik, de nem tesz ellene semmit. Az ivás elsődlegessé válik az életben, az alkohol fontosabb lesz, mint a család. Gyakori tünet a szorongás, a zugivás, az ital dugdosása. Az alkoholiták gyakran tagadnak, idegesek lesznek, ha szóba kerül az alkoholizmus, a problémájuk. Tünet még, hogy fokozódnak a problémáik a munkahelyen, a családban Az alkoholisták agy része megbízhatatlanná válik, túlzottan sértődékeny lesz, gyakorta emlékezetkiesései vannak.

A tünetek nagy része a viselkedés megváltozásával jár, sokszor ránézésre nem is lehet megmondani, hogy valaki alkoholbeteg. De ha jobban figyelünk az ismerőseinkre, a barátainkra, akkor ennyiből is fel tudjuk ismerni, ha valóban gond van.

Az alkoholizmus fajtái

Ahogyan mindent, az alkoholizmust is lehet kategorizálni.

Az első csoportba a szinten tartók tartoznak. Ők azok a betegek, akik rendszeresen isznak naponta nagy mennyiséget is. A toleranciaszintjük nagyon magas, így nehezen lehet felismerni, hogy baj van. Általában onnan derül ki, hogy alkoholproblémákkal küzd, hogy mikor nem jut hozzá a napi adaghoz, ideges lesz, rosszkedvű, ingerült, feszült, esetleg agresszív. A kézremegés, étvágytalanság, álmatlanság is tünetek lehetnek.

A második csoportba tartoznak a kontrollvesztő alkoholisták. Ők nem rendszeresen isznak, hanem alkalmanként, de olyankor rengeteget. Ilyenkor lerészegednek, elveszítik az irányítást. majdnem minden alkalommal teljesen lerészegednek, amikor alkoholhoz kerülnek.  Sokan ilyenkor azzal védekeznek, hogy ritkán isznak, egyszer-egyszer megtehetik, pedig ez is komoly függőséghez vezet.

A harmadik csoport pedig az első kettő keveréke. Ide azok a betegek tartoznak, akik minden nap vagy nagyon gyakran isznak, és rendszeresen elveszítik a kontrollt. Általában erre a csoportra gondolnak a legtöbben, mikor szóba kerül, hogy milyen egy alkoholista. Őket tekinthetjük általános alkoholbetegeknek.

Az egyes csoportok között nagy a különbség, de mind alkoholistának tekinthető, ezért fontos, hogy bármelyik tüneteket tapasztaljuk magunkon vagy az ismerőseinken, akkor forduljunk orvoshoz és ne szégyelljünk profi segítséget kérni.  A kóros ivás után ugyanis mindenképpen az alkoholbetegség következik, de nem célszerű megvárni, amíg ez magától kialakul. Fontos, hogy időben kérjünk segítséget!

A legjobb megoldás hogyha olyan környezetet tudunk biztosítani a betegnek, ahol alkoholmentesen gyógyulhat. Tulajdonképpen az a fontos, hogy ne is tudjon alkoholhoz jutni. A legjobb megoldás az alkoholbetegség kezelésére az elvonás, de fontos, hogy ezt profikra bízzuk. Szép dolog, ha segíteni szeretnénk a bajbajutott ismerőseinken, de sokszor nem segít, ha csak elvesszük tőlük a piát, majd 3 hét múlva gyógyultnak tekintjük őket. A leszokáshoz szükség van egy szilárd elhatározásra a páciens részéről, illetve egy profi szakember támogatására. Az alkoholizmus hátterében ugyanis sokszor valamilyen probléma áll, amit kezelhet egy ehhez értő orvos, így az elvonó végén a páciens nem is akar majd visszatérni az alkoholhoz. Nem elég a tüneti kezelés, mélyen a dolgok mögé kell nézni.

Onnan tudom ezt, hogy az édesapám is alkohol gondokkal küzdött. A tinédzser koromra árnyékként vetült rá az alkoholizmus, ezzel a problémával pedig nem mertünk szembe szállni.

De mivel már felnőtt vagyok, a probléma súlyosságát felismerve elküldtem az apukámat egy „elvonóra”.

Mindent, amit az alkoholizmusról tudok, a felepulok.hu oldalon olvastam. Ez egy felépülési központ, ahol szakemberek segítenek az alkoholizmus leküzdésében a betegeknek. Mikor panaszkodtam egy kollégámnak az édesapám viselkedéséről, akkor ajánlotta ezt a helyet. Ő mondta, hogy nézzem meg, mert sok mindenben segíteni fog.  Valóban segített. Ez a cég nyitotta fel a szememet, ők voltak, akik arra ösztönöztek, hogy változtassak, nem csak a saját, hanem az édesapám érdekében is.

Itt minden le van írva az alkoholizmusról, a fajtáiról, a tüneteiről és a kezelésről is. A komoly tünetek miatt döntöttem úgy, hogy elküldöm ehhez a céghez az apukámat, hiszen ő is megérdemel egy hosszú, boldog életet, függőségek nélkül.  Az egészségügyi kockázatok miatt küldtem el ehhez a céghez gyógyulni.

Itt olyan emberek dolgoznak, akiknek a nagy része maga is függő volt korábban, de mellettük van addiktológiai szakember is a csapatban, aki az alkoholizmus szakértője és rengeteg embernek segített már a leszokásban.

Szomorú, de sokan megfordulnak ennél a cégnél évente, hiszen nagyon sokan vannak, akiknek alkoholproblémáik vannak. Itt mindenkivel egyformán bánnak attól függetlenül, hogy ki honnan érkezett, milyen a háttere és mi miatt kezdett inni.

Az itt dolgozóknak csak az a fontos, hogy az ide betérő betegeknek segítsenek leszokni, ezáltal egy jobb, minőségibb életet biztosítva nekik.

Itt a betegeknek teljes ellátást biztosítanak, rendszeresen vannak előadások, beszélgetések, konzultációk, vizsgálatok és programok. Kirándulnak, sportolnak a betegek, hiszen a sport sok mindenre megoldás lehet.

Ez nem egy börtön, látogatni is lehet a pácienseket. Egy családi házban zajlik a rehabilitáció a természet közelében és 28 napig tart.

70%-os felépülési aránya van itt a betegeknek, ami egy elég magas szám. A kezelés után tartják velük a kapcsolatot, segítenek a továbbiakban is, rendszeresen összeülnek a gyógyultakkal, próbálnak segíteni, hogy ne essenek vissza a betegeik. Hiszen ez az egyik legnehezebb. Ha már leszokott a beteg, nehéz megállnia, hogy ne szokjon vissza.

Ennek a cégnek, a FELÉPÜLŐK – Családi Felépülési Központ munkatársainak köszönhetem, hogy apukám leszokott az italokról, és azóta sem szokott vissza. Büszkék agyunk rá és hálásak vagyunk a cégnek, akik segítettek rajta. Azóta sokkal boldogabb és kiegyensúlyozottabb.

Kicsit bánom, hogy nem küldtük ide hamarabb, de jobb később, mint soha! Mindenkit arra bíztatok, hogy ha van hasonló gonddal küzdő ismerősük, akkor ajánlják nekik ezt az oldalt, és foglaljanak egy időpontot konzultációra.  Ezzel csak nyerni lehet! Az alkoholizmus pedig komoly betegség, nem szabad félvállról venni.